BMGK'da Salisbury tartışması

2018-04-19 19:05:07

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İngiltere'nin talebi doğrultusunda, Salisbury kentinde eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın zehirlenmesine ilişkin son gelişmeleri görüşmek üzere toplandı.

Toplantıda, Kimyasal Silahların Yayılmasını Önleme Örgütü'nün konuyla ilgili hazırladığı rapor ele alındı.

Güvenlik Konseyi üyeleri, kimyasal maddelerin silah olarak kullanılmasını tek bir ağızdan eleştirdi. Ancak suikast girişimini yapanların kimliği konusunda anlaşmazlık yaşanıyor.

Dünkü toplantıda, BM'nin silahsızlanma işlerinden sorumlu genel sekreter yardımcısı İzumi Nakamitsu, Güvenlik Konseyi üyelerine Kimyasal Silahların Yayılmasını Önleme Örgütü'nün soruşturma sonuçlarını açıkladı.

Örgütün, suikast girişiminde kullanılan zehirli maddelerin kimyasal yapısını, kurbanların kan numunelerini ve olay yerindeki çevre numunelerini tespit ettiğine dikkat çeken Nakamitsu, bu delilleri toplama işleminin tamamen kontrol altında yapıldığını söyledi.

Nakamitsu, Skripal'ın eski bir Rus casusu olduğunu hatırlatarak, 2006 yılında Rus mahkemesi tarafından casusluk suçuyla yargılanan Skripal'ın büyük olasılıkla bu nedenle Rusya'nın hedefi olduğunu kaydetti.

İngiltere'nin BM daimi temsilcisi Karen Pierce, ellerindeki delillere göre, Rusya'nın bazı kimyasal silahların üretimiyle ilgili rezervleri sakladığını savundu.

ABD'nin BM daimi temsilcisi Nikki Haley yaptığı konuşmada, uluslararası hukuk kurallarını ihlal eden Rusya'nın suikast girişiminden sorumlu olduğunu iddia etti.

Rusya'nın BM daimi temsilcisi Vasily Nebenzya, Kimyasal Silahların Yayılmasını Önleme Örgütü'nün soruşturma sonuçlarının İngiltere'nin asılsız suçlamasını desteklemeyeceğini, soruşturmada tespit edilen zehirli maddelerin dünyanın herhangi bir laboratuvarında üretilebileceğini belirtti. Nebenzya, ABD ve İngiltere'nin Rusya'yı karalamak için kamuoyunu yönlendirdiklerine dikkat çekti.

Çin'in BM daimi temsilcisi Ma Zhaoxu yaptığı konuşmada, ilgili tarafların suikast girişiminin aydınlatılması için soruşturmaya devam etmeleri çağrısı yaptı.

Ma, uluslararası toplumun birçok zorlukla karşı karşıya bulunduğu bir dönemde, sıfır toplamlı oyundan vazgeçilmesi ve insanlığın ortak kader topluluğu oluşturma hedefine yoğunlaşılması gerektiğini vurguladı.

Ma, Güvenlik Konseyi üyelerinin dayanışma içinde hareket etmeleri, dünya barışı ve güvenliğini korumak için adım atmaları çağrısında bulundu. 

       

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor