AB: ABD'nin gümrük vergisi önlemi küresel ticarete zarar verecek

2018-04-19 16:53:06

Avrupa Birliği Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, ABD'nin çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik gümrük tarifesini artırmasının, küresel ticareti ve dünya ekonomisinin büyüme perspektifini bozduğunu, bunun açık bir korumacılık girişimi olduğunu belirtti.

Cecilia Malmström, dün Fransa'nın Strasbourg kentinde basına yaptığı açıklamada, Washington'la çelik ve alüminyum ürünlerinin gümrük vergisinden muaf tutulması konusunda müzakereleri sürdürmekte olduklarını, Avrupa Birliği'nin koşulsuz olarak kalıcı vergi muafiyeti kazanmayı arzu ettiğini kaydetti. Ancak Malmsröm, AB'nin kalıcı vergi muafiyeti kazanmak için herhangi bir taviz vermeyeceğini vurguladı.

Malmström, Çin ile ABD arasında ticari ilişkilerin gerilmesinden de endişe duyduklarını belirtti.

Dünya Ticaret Örgütü 17 Nisan'daki açıklamasında, ABD'nin kısa süre önce uyguladığı çelik ve alüminyum gümrük vergisi konusunda AB'nin müzakere isteğinde bulunduğunu doğruladı. AB, ABD'nin ilgili önleminin, ülkenin güvenlik çıkarlarını korumak amacıyla alındığını açıklamasına rağmen bunun aslında bir korumacılık tedbiri olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mart'ta yaptığı açıklamada, ithal çelik ve alüminyumun ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle, bu ürünlere sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranlarında gümrük tarifesi getirildiğini duyurdu. ABD tarafı, 22 Mart'ta AB, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Meksika ve Güney Kore gibi ekonomilerin çelik ve alüminyum ürünlerinin, geçici olarak gümrük vergisinden muaf olacağını, muafiyet süresinin 1 Mayıs'ta sona ereceğini açıkladı.

ABD'nin bu adımına karşılık Çin, Nisan ayı başında DTÖ'nün anlaşmazlık çözüm mekanizması kapsamında ABD'ye müzakere isteğinde bulunarak, anlaşmazlık çözüm prosedürünü resmen başlattı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor