ABD ve Japonya ticaret anlaşması için müzakereyi kabul etti

2018-04-19 16:27:33

ABD Başkanı Donald Trump, Florida'daki Mar-a-Lago tatil köyünde Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yle görüştü. Trump ve Abe, “serbest, adil ve eşit” bir ticari anlaşmaya varmak için müzakereyi kabul etti, ancak anlaşmanın biçimi konusunda fikir birliğine varılamadı.

Şinzo Abe, dün düzenlenen ortak basın toplantısında, Trump'la “serbest, adil ve eşit” ticari anlaşma hakkında müzakereyi hızlandırmaya karar verdiklerini açıkladı. Şinzo Abe, iki taraflı serbest ticaret anlaşmasının ABD'nin ilgisini çektiğini, ancak Japonya'nın iki ülke için en uygun seçeneğin Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) olduğunu savunduğuna dikkat çekti.

Buna karşılık Trump, Japonya ve diğer ilgili ülkeler “reddedemeyecekleri bir teklif sunmadıkça” TPP'ye dönmek istemediklerini ifade etti.

Trump, Japonya'yla serbest ticaret anlaşmasına varmaları durumunda son günlerde ABD'de çıkarılan çelik ve alüminyum vergilerinden Japonya'nın muaf tutulabileceğine işaret etti.

Donald Trump göreve başladıktan sonra TPP'den çekildiklerini ilan etmişti ancak geçen hafta TPP'ye yeniden katılma sinyali vermişti. Donald Trump, bu hafta sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada TPP'nin ABD'ye getirdiği koşullardan memnun kalmadıklarını belirtti, iki taraflı anlaşmaların ABD'ye daha uygun olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Abe-Trump görüşmesinde Kuzey Kore lideri Kim'le yapılacak görüşme de gündeme geldi. Abe, 1970 ve 1980'lerde Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japon vatandaşlarının serbest bırakılması için Trump'ın yardımcı olmasını istedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor