DTÖ: ABD Çin'le görüşmeye hazır

2018-04-19 09:52:02 CRI

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından yayınlanan bir belgede, ABD'nin, “232. madde önlemi” ve “301. madde soruşturması” hakkında DTÖ'nün Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması çerçevesinde Çin'le görüşmeye hazır olduğunu örgüte bildirdiği kaydedildi.


Belgede, ithal demir-çelik ve alümiyum ürünlerine karşı “232. madde önlemi”ne ilişkin olarak, ABD'nin söz konusu tarife politikasının koruma önlemi değil, ülkesinin ulusal güvenliğini baltalayan söz konusu ürünlere karşı alınan bir önlem olduğunu savunduğu ifade edildi.


ABD'nin ayrıca, DTÖ'nün Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması'nın “ulusal güvenliğe” ilişkin gümrük vergisi sorununu çözemeyeceği görüşünde olduğu da kaydedildi.


Belgede, Çin'e yönelik “301. madde soruşturması”yla yapılan tarife önerisiyle ilgili olarak ise, ABD'nin bu konu üzerinde görüşme yapmaya hazır olduğunu belirttiği, ancak öneri aşamasındaki tarifenin henüz uygulamaya koyulmadığına işaret edildi.


ABD'nin ayrıca Çin tarafından ortaya koyulan sorunun Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması'na henüz dahil olmadığı görüşünü dile getirdiği de vurgulandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor