Çin'den Yemen'de ateşkesi hızlandırma çağrısı

2018-04-18 15:22:31 CRI

Çin'den Yemen'de ateşkesi hızlandırma çağrısı

Çin, uluslararası topluma arabuluculuğu yoğunlaştırarak, Yemen'de ateşkesin gerçekleştirilmesini ve siyasi çözüm yoluna tekrar dönülmesini hızlandırma çağrısında bulundu.


Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, dün Güvenlik Konseyi'nde Yemen sorunu için düzenlenen oturumda bir konuşma yaptı.


Wu konuşmasında, son zamanlarda Yemen'de siyasi çözüm sürecinde durgunluk görüldüğüne, silahlı çatışmaların devam ettiğine ve insani krizin boyutlarının ciddileştiğine işaret etti.


Yemen'de bir an önce barış, güvenlik ve istikrar tesis edebilmek için uluslararası toplumun arabuluculuğu yoğunlaştırmasının öneminin altını çizen Wu, ülkedeki tarafların ise ateşkes uygulaması ve tekrar siyasi çözüm sürecini hızlandırması gerektiğini belirtti.


Siyasi çözümün Yemen'de kalıcı barış gerçekleştirilmesinin tek yolu olduğuna dikkat çeken Wu ayrıca, uluslararası toplumun Yemen'in egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne saygı göstererek, BM'nin arabuluculuk çabalarına destek vermeye devam etmesi gerektiğini ifade etti.


Wu Haitiao, Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi'nin çağrısı ve Yemen Ulusal Diyalog Konferansı'nda yayınlanan sonuç belgesi temelinde, en kısa sürede müzakere yoluyla kapsayıcı bir çözüm planına varılması gerektiğini kaydetti.


Wu, şu an Yemen'deki insani durumun çok ciddi boyutlara ulaştığını, kolera salgınının devam ettiğini ve milyonlarca kişinin ciddi açlık tehdidiyle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.


Uluslararası toplumun Yemen'e yönelik insani yardımı artırarak, Yemen halkını sıkıntıdan kurtarması gerektiğini vurgulayan Wu, Çin'in iki taraflı yardım ya da Dünya Sağlık Örgütü ve BM Dünya Gıda Programı'yla işbirliği yoluyla, Yemen'e toplam 150 milyon yuan tutarında insani yardım sağladığını dile getirdi.


Çinli temsilci son olarak, Çin'in Yemen halkına yardım etmek için elinden geleni yapmaya devam edeceğini bildirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor