“Kimyasal silah kullanımı iddiaları derhal doğrulanmalı”

2018-04-17 17:02:14

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) İcra Konseyi dün Hollanda'nın Lahey kentinde bir toplantı düzenleyerek, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına dair iddiaları ele aldı. Toplantıda, Rusya ile ABD, İngiltere ve Fransa'nın temsilcileri, iddiaların gerçek olup olmadığını örgütün bir an önce tespit etmesini istediler.

Rusya'nın OPCW'deki daimi temsilcisi Alexander Shulgin yaptığı konuşmada, örgütten uzmanlar Suriye'ye gitmeden önce ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye askeri operasyon düzenlediklerine göre, 3 ülkenin Suriye'nin suç işlediğine önceden hükmettiğini ve gerçeği bulma niyetinde olmadıklarını belirtti.

Rus temsilci, 3 ülkenin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden izin almadan Suriye'ye düzenledikleri askeri operasyonun BM Tüzüğü ve uluslararası kurallara aykırı olan saldırı girişimi olduğuna dikkat çekti. Rus askeri doktorlar ve kimyasal silah uzmanlarının Suriye'nin Duma bölgesinde kimyasal silah kullanımına dair herhangi bir ize rastlamadığını vurguladı. Rus temsilci, OPCW uzmanlarının bir an önce araştırmalarını tamamlayıp gerçeği bulmaları çağrısında bulundu.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın temsilcileri ise ortaklaşa düzenledikleri askeri operasyonları savunarak, Rusya'nın kimyasal silah saldırısının yaşandığı bölgedeki kanıtları ortadan kaldırmış olabileceğini iddia ettiler.

İran'ın OPCW'deki temsilcisi Jahangiri, Suriye'ye düzenlenen askeri operasyonun örgütün güvenirliğini ciddi şekilde zedelediğini belirtti.

Çin heyeti, askeri opeasyonun uluslararası kuralların temel ilkelerinden silah kullanma yasağına ve BM Tüzüğü'ne aykırı olduğunu, olay hakkında kapsamlı, objektif ve adaletli soruşturma yapılarak gerçeğin gün ışığına çıkarılması gerektiğini savundu.

OPCW Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, örgütün görevlendirdiği araştırma grubunun 9 üyesinin 14 Nisan günü Şam'a vardığını, güvenlik nedeniyle henüz Duma bölgesine girmediğini açıkladı. Genel Sekreter, araştırma heyetinin bir an önce Duma bölgesine girmesini istediklerini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor