Kıbrıs'ta liderler buluşması

2018-04-17 09:54:33 CRI

Kıbrıs'ta liderler buluşması

Kıbrıs'ta liderler, çözüm müzakerelerinin yeniden başlayıp başlayamayacağı konusunda fikir alışverişinde bulunmak için 10 ay aradan sonra dün ilk kez bir araya geldi.

 Birleşmiş Milletler evsahipliğinde gerçekleşen gayrı resmi toplantıda liderler, müzakerelerin yeniden başlamasının yolunu açabilecek herhangi bir ilerleme sağlayamadı ve görüşme başarısızlıkla sonuçlandı.


İki kesimi birbirinden ayıran yeşil hatta, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spear'ın konutunda yer alan akşam yemeğinde liderler yaklaşık 2 saat baş başa görüştü. 


Basının bölgeye girişine dahi izin verilmeyen toplantıda, iki taraf arasındaki derin görüş ayrılıklarının giderilmesi yönünde herhangi bir ilerleme sağlanamadı.


Görüşmeden sonra açıklama yapan Kıbrıs Türk kesimi lideri Mustafa Akıncı, Rum liderin tavrında bir değişiklik görmediğini, toplantıda geleceğe dair yeni bir umut doğmadığını söyledi.


Rum tarafında zihniyet değişikliğine gereksinim olduğunu defalarca dile getirdiğini hatırlatan Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis'le yediği akşam yemeğinde böyle bir zihniyet değişikliği göremediğini kaydetti.


Rum lider Nikos Anastasiadis de yeni bir diyalog olasılığını görüştüklerini ancak mevcut anlaşmazlıkların yeniden dile getirildiğini söyledi. 


Akıncı'nın Rum tarafının tek yanlı doğalgaz sondajlarına değindiğini belirten Rum lider, “Doğalgaz konusundaki tutumumu biliyor, bu mesele masaya getirilemez, tartışma konusu olamaz” diye konuştu.


Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin arabuluculuğunda Mayıs 2015'te yeniden başlatılan müzakereler kapsamında, geçen yıl Temmuz ayında İsviçre'nin Crans-Montana kentinde yürütülen Kıbrıs Konferansı'ndan sonuç çıkmamıştı.


Müzakereler, "Ekonomi", "Avrupa Birliği", "Mülkiyet", "Yönetim-Güç Paylaşımı", "Toprak" ile "Güvenlik ve Garantiler " olmak üzere 6 temel başlıktan oluşuyordu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor