BM'den, Mali'deki İstikrar Misyonu'na saldırıya kınama

2018-04-16 15:47:59 CRI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından dün yapılan açıklamada, Mali'deki BM İstikrar Misyonu'na düzenlenen saldırının şiddetle kınandığı belirtildi.


Mali'nin Timbuktu kentinde önceki gün düzenlenen saldırıda, BM Barış Güçleri'ne mensup Burkina Faso uyruklu bir asker hayatını kaybetti ve ondan fazla kişi yaralandı.


BMGK'dan saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, hayatını kaybeden askerin ailesi ile Burkina Faso hükümetine ve Mali'deki BM İstikrar Misyonu'na başsağlığı; yararlılara ise geçmiş olsun dileğinde bulunuldu. Açıklamada, Mali'de hayati tehlike altında görevini sürdüren barış koruma personeline de büyük saygı duyulduğunun altı çizildi.


Güvenlik Konseyi'nin açıklamasında, Mali yönetiminden saldırı hakkında derhal soruşturma başlatarak, saldırganları cezalandırmasının talep edildiği ifade edildi.


Mali'deki güvenlik durumundan kaygı duyulduğunun vurgulandığı açıklamada, Mali'deki taraflara “Mali Barış ve Uzlaşma Anlaşması”nı derhal yerine getirme çağrısı yapıldı.


Açıklamada ayrıca, Mali'deki BM İstikrar Misyonu'na yönelik saldırının, Güvenlik Konseyi'nin Mali'deki barış ve uzlaşma sürecine yönelik kararlılığını etkilemeyeceği bildirildi.


Mali'deki siyasi kaos, 2012 yılında azalmaya başlamıştı. Güvenlik Konseyi'nde Nisan 2013'te onaylanan bir kararla da, Mali'de BM İstikrar Gücü görevlendirilmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor