İran'dan tehditkâr tepki: ABD sonuçlarını beklesin

2018-04-14 19:15:05 CRI

İran lideri Hamaney, ABD'nin İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye'yi vurmasını "cinayet" olarak niteledi.

İran Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında "Saldırının bölgesel ve uluslararası sonuçları olur" uyarısında bulunurken, Devrim Muhafızları'ndan ise, "ABD'liler gerçekleştirdikleri saldırının doğuracağı sonuçları beklesin" çıkışı geldi.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik saldırısıyla ilgili İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney açıklama yaptı. İran devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında Hamaney, "Suriye'ye saldırı cinayettir" dedi.

Hamaney, rejime saldıran üç ülkenin liderleri ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Teresa May'i "suçlular" olarak niteledi.

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise, Suriye'yi hedef alan saldırıya sert tepki gösterilerek, şunlar ifade edildi:

“Amerika ve müttefiklerinin Suriye topraklarına yaptığı füze saldırısını şiddetle kınayarak, ABD ve müttefiklerini mevzubahis saldırının bölgesel ve uluslararası sonuçları konusunda uyarıyoruz. Söz konusu saldırı uluslararası kanunların açıkça ihlal edilmesi, Suriye'nin egemenlik ve toprak bütünlüğünün görmezden gelinmesi anlamına gelmektedir.

Amerika'nın aynı iftiralarla askeri saldırıları ilkinde Halep'te şimdi de Doğu Guta'da teröristlerin yenilmesinin ardından yaptığı belirtilen açıklamada, “ABD ve müttefikleri saldırının bölgesel ve uluslararası sonuçlarına cevap vermek ve bu sonuçlara katlanmak zorundadır.” ifadesi yer aldı.

İran Devrim Muhafızları Komutanı'nın Siyasi Yardımcısı Yedullah Cevani ise, Suriye saldırısı hakkında şöyle konuştu: "Söz konusu saldırı ile süreç değişmeyecek ancak durum daha karışık bir hale gelecektir ve bu karışık durum kesinlikle ABD'nin zararına olacaktır. ABD'liler Suriye'ye gerçekleştirdikleri saldırının bundan sonra bölgede doğuracağı sonuçlarının sorumlusudur, bu sonuçlar şüphesiz ABD'nin çıkarları doğrultusunda olmayacaktır.” dedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor