Çin: Siyasi çözüm Suriye için tek doğru yol

2018-04-14 15:39:56

Çin: Siyasi çözüm Suriye için tek doğru yol

Çin'in BM'deki Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, Suriye'nin savaş ve barış yollarının kesiştiği tehlikeli bir noktada bulunduğunu ve şu anda kimyasal saldırı hakkında kapsamlı, tarafsız ve adil bir inceleme yapılmasının en öncelikli olduğunu belirtti.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde bugün Ortadoğu'nun durumu ve Filistin-İsrail sorunu ele alınmak üzere basına açık bir toplantı düzenlendi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, toplantıya katılarak bölgedeki son durum ile ilgili bilgi verdi.


Suriye'deki durumu değerlendiren Çin temsilcisi Ma Zhaoxu, bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve gerginliğin tırmanmasından büyük endişe duyduklarını ifade etti.


Anlaşmazlığın barışçı yollarla çözülmesinden yana olduklarını ve uluslararası ilişkilerde askeri güce başvurulmasına her zaman karşı çıktıklarını yineleyen Ma Zhaoxu, BM Güvenlik Konseyi'nin onayı olmadan tek taraflı askeri operasyon yapılmasının BM Tüzüğü'ne, uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel prensiplerine aykırı olduğunu kaydetti. Ma, konuşmasında Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.


Çin'in BM'deki Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, askeri tedbirlerin Suriye sorununu çözemeyeceğine ve siyasi çözümün Suriye için tek doğru yol olduğuna dikkati çekti. Ma Zhaoxu, BM'nin Suriye krizinin çözümünde aktif rol oynamasına destek verdiklerini ve Güvenlik Konseyi'nin yetkisi ve statüsünü savunduklarını ifade etti.


Uluslararası topluma seslenen Ma Zhaoxu, Suriye sorununa diplomatik yollarla siyasi çözüm getirilmesinde ısrar edilerek, BM'nin arabulucu rolünü yeterince oynamasının sağlanması ve BM Güvenlik Konseyi'nin kararları gereğince Suriye sorununa kapsayıcı, adil ve uygun bir çözüm getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor