Rusya: Batılı ülkeler Suriye konusunda akıl sağlığını korumalı

2018-04-13 15:16:18 CRI

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, dün yaptığı konuşmada, ABD'nin Suriye'ye askeri müdahale tehdidinde bulunmasının, bölgede istikrarsızlığı artıracağını, dünya barışı ve güvenliğini tehdit edeceğini kaydetti. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de aynı gün yaptığı açıklamada, batılı ülkelerin akıl sağlığını koruyarak Suriye sorununu doğru bir yörüngeye oturtmaları arzusunu dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, sözde kimyasal silah saldırısıyla ilgili soruşturma yapılması amacıyla Rusya'dan uzmanların Şam'ın doğusundaki Doğu Guta'nın Duma ilçesine girdiğini ve kimyasal silah kullanımıyla ilgili hiçbir işaret bulamadığını kaydetti. Zakharova, ancak batılı ülkelerin Rusya'nın yaptığı soruşturmanın sonucunu göz ardı etmesinin ve ABD'nin Suriye hükümeti ve Rusya'yı eleştirmesinin durumu ciddi şekilde kötüleştirdiğini sözlerine ekledi.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler daimi temsilci Vasily Nebenzya, aynı gün ABD ve müttefiklerine Suriye'ye askeri müdahaleden kaçınma uyarısında bulundu.

Bazı batılı ülkelerden dün Suriye sorunuyla ilgili arka arkaya değerlendirmeler geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'nın Suriye'de sonuna kadar terörizmle mücadele edeceğini, bölgede istikrarın zedelenmesine izin vermeyeceğini kaydetti. Macron, ABD Başkanı Donald Trump'la yoğun iletişimi koruyacağını da söyledi.

İngiltere de Suriye'de daha fazla kimyasal silah saldırısı gerçekleşmemesi için harekete geçilmesi gerektiğini savunarak, ABD ve Fransa'yla koordinasyon halinde olunduğunu kaydetti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise dün yaptığı açıklamada "Almanya her türlü kimyasal saldırıyı kınıyor" diyerek, Suriye'ye yönelik olası bir hava saldırısına Almanya'nın katılmayacağını açıkladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor