“ABD'nin tavrı özgüvensizlik işareti”

2018-04-12 11:32:57

ABD hükümeti son günlerde Çin'le ticari krizler çıkarma çabasında. Dünya genelinde çok sayıda uzman, akademisyen ve araştırmacı, ABD hükümetinin tavrını “özgüvensizlik” olarak niteleyerek, ABD'nin çok taraflı küresel ticaret sistemini bozduğunu savunuyor.

Japonya Canon Küresel Araştırma Enstitüsü'nden uzman Kiyoyuki Seguchi, ABD hükümetinin politikasının yanlış bir karar olduğuna işaret ederek kısa vadede ticari korumacılığın tüketicilere baskı getirirken, işletmelerin maliyetini artırabileceğini söyledi. Aynı uzman, uzun vadedeyse Amerikan işletmelerinin rekabet gücünün zayıflayabileceğini, bunun dünya genelinde ekonomik gerilemeye neden olabileceği uyarısında bulundu.

Arap Yatırımcılar Birliği Başkanı Jamal Baumie, ABD'de ticari korumacılığın tarihsel kökleri olduğuna işaret ederek, BM'nin ABD'yi dumping ve fikri mülkiyet hakları ihlallerini abartmakla defalarca eleştirdiğini söyledi.

Kenya Kenyatta Üniversitesi'nden ekonomist Ken Obogen, ABD'nin yanlış ticari eylemlerine karşı, Çin'in aldığı tedbirlerin kararlı ve soğukkanlı olduğunu belirtti. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor