Güvenlik Konseyi'nde Suriye'yle ilgili 3 tasarı reddedildi

2018-04-11 16:48:07

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dün Suriye'deki kimyasal silah saldırısıyla ilgili ABD'ye ait 1, Rusya'ya ait 2 karar tasarısı için oylama yapıldı, üç tasarı da kabul edilmedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, ABD ve Rusya'nın Duma'da kimyasal silah kullanıldığına dair iddiaların soruşturulması için hazırladığı karar tasarılarını görüşmek üzere dün toplandı. 

Güvenlik Konseyi'nde dün önce ABD'nin karar tasarısı için oylama yapıldı. Bu tasarıda, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de kimyasal silah saldırısının sorumlularını ortaya çıkarmak için bağımsız bir soruşturma mekanizması kurması, BM Genel Sekreteri'nin adil, bağımsız ve profesyonel bir mekanizma için öneri sunma hakkına sahip olması tavsiye edildi.

Oylamada, 15 üyesi Güvenlik Konseyi'nin 12 üyesi “evet ”, Rusya ve Bolivya ise “hayır” oyu kullandı, Çin çekimser kaldı. Güvenlik Konseyi'nin oylama kurallarına göre, herhangi bir tasarının geçerli olması için, 15 üyenin 9'undan destek alması ve beş daimi üyenin herhangi birinin hayır oyu kullanmaması gerekiyor.

   Rusya'nın BM daimi temsilcisi Vasily Nebenzya, ABD'yi Suriye'ye askeri saldırı düzenlemek için bahane aramakla suçladı.

Çin'in BM daimi temsilci yardımcısı Wu Haitao yaptığı konuşmada, Güvenlik Konseyi üyelerinin kimyasal silah saldırısını kınamak ve saldırının sorumlusunu belirlemek konusunda görüş birliğine vardıklarına işaret ederek,  üyelerin dayanışmayı koruyarak, Güvenlik Konseyi ve Kimyasal Silahların Yayılmasının Önlemesi Örgütü öncülüğünde, soruna rasyonel şekilde yaklaşmaları gerektiğini vurguladı.

Wu Haitao, ABD'nin karar tasarısında, soruşturmanın adil olup olmadığı konusunda bazı üyelerin ciddi endişelerinin göz önünde bulundurulmaması gerekçesiyle Çin'in çekimser oyu verdiğini söyledi.   

Güvenlik Konseyi, daha sonra Rusya'nın hazırladığı karar tasarısı için oylama yaptı. Karar tasarısı, BM'nin bağımsız soruşturma mekanizması kurarak, adil ve profesyonel, bağımsız ve inandırıcı bir soruşturma yürütmesini önerdi.  Karar tasarısı, ayrıca söz konusu mekanizmanın BM'nin rehberliği altında Kimyasal Silahların Yayılmasının Önlenmesi Örgütü'nün sağladığı deliller temelinde bağımsız soruşturma yürütmesi çağrısı yaptı.

    Rusya'nın karar tasarısı için yapılan oylamada, Çin dahil 6 üye evet oyu kullanırken, ABD, İngiltere ve Fransa dahil 7 üye hayır oyu kullandı, iki üye çekimser kaldı, karar tasarısı kabul edilmedi.

 ABD'nin BM daimi temsilcisi Nikki Haley yaptığı konuşmada, Rusya'nın bu karar tasarısıyla soruşturma personelini kendi isteğiyle seçebileceğine ve soruşturmanın sonuçlarını yönlendirebileceğine işaret ederek, ABD'nin hayır oyu kullandığını kaydetti.

Rusya'nın hazırladığı bir başka karar tasarısı için de oylama yapıldı, bu tasarı da kabul edilmedi. Çin dahil 5 üye evet oyu kullanırken, ABD dahil dört üye hayır oyu kullandı, 6 üye çekimser kaldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor