Çin ve ABD'nin karşılıklı yatırımında büyük düşüş

2018-04-11 15:06:25

  ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi ve Rhodium Grubu tarafından dün ortaklaşa yayımlanan raporda, Çin ve ABD'nin 2017 yılında gerçekleştirdiği karşılıklı yatırımın 43 milyar ABD Doları'nı bulduğu, bu sayının 2016 yılına göre yüzde 28 azaldığı bildirildi.

Rapora göre, Çin işletmelerinin ABD'de yaptığı doğrudan yatırım 29 milyar doları buldu. Bu sayı, 2016 yılındaki 46 milyar dolarlık meblağın altında kaldı. Aynı zamanda, Amerikan işletmelerinin Çin'de yaptığı doğrudan yatırım 14 milyar doları buldu, bu sayının 2016 yılındaki 13 milyar 800 milyon dolarlık tutarla hemen hemen aynı seviyede olduğu görülüyor.

 Raporda söz konusu düşüşlere neden olan unsurlar da sıralandı. Birinci unsur olarak, Çin'de denetim kuruluşlarının finansal riskleri kontrol altına almak için Çinli işletmelerin yabancı ülkelerdeki yatırımına olan denetimi güçlendirmesi gösterildi. İkinci unsur, ABD hükümeti ulusal güvenlik gerekçesiyle Çin işletmelerinin yatırımında denetimi güçlendirdi, böylece Çin'in ABD'deki çok sayıda ticaret girişimi sonuçsuz kaldı.  

ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi Başkanı Stephen Orlins basına verdiği demeçte, Çin'in yaptığı yatırımların ABD'de 150 binden fazla iş fırsatı sağladığına işaret ederek, karşılıklı yatırımın çifte kazançlı olduğunu, ikili ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir dayanak noktası olarak görüldüğünü kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor