Orta Asya medyasından “Kuşak ve Yol işbirliği” vurgusu

2018-04-10 19:45:46 CRI

Orta Asya medyasından “Kuşak ve Yol işbirliği” vurgusu

2018 Asya Medya Liderleri Zirvesi'ne katılan 7 Orta Asya ülkesinin ana akım medya temsilcileri, Kuşak ve Yol çerçevesinde Çin'le somut işbirliğini güçlendirmek istediklerini açıkladılar.

Kazakistan Uluslararası Haber Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Askar Umarov, Zirve'de yaptığı konuşmada, son yıllarda Çin ile Kazakistan'ın ekonomik ve ticari işbirliğini aktif bir şekilde geliştirdiğine ve Kuşak ve Yol girişiminin uluslararası işbirliğine yeni örnek oluşturduğuna işaret etti. Kazakistan medyasının, Çinli ortaklarıyla somut işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu bildiren Umarov, Asya medyasını, gerçek ve tarafsız habercilik ilkesine bağlı kalarak, güvenilir ve kaliteli medya grupları yaratmak için geniş temas ve etkileşim kurmaya çağırdı.

Kırgızistan'ın ulusal haber ajansı Kabar'ın Başkanı Kubanychbek Taabaldiev, İpek Yolu güzergâhındaki ülkelerin ve Çin'in kalkınma başarılarına odaklı haber yapmak ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin Orta Asya halkları üzerindeki etkisini güçlendirmek için Çin'le birlikte “İpek Yolu Haber ve Bilgi Merkezi”nin kurulmasını önerdi.

Kırgızistan Devlet Televizyonu Başkan Yardımcısı Kalyibek Asylbashiev ise Asya'daki medya kuruluşlarını birleştirme görevinin önemine dikkat çekti. Çin dâhil Asya'daki çok sayıda medya kuruluşuyla güzel bir iletişim sağladıklarını vurgulayan Asylbashiev, “Asyalı medya kuruluşları, bu değerli fırsatı kullanarak, Asya ülkeleri arasındaki çeşitli alanları kapsayan işbirliğine daha büyük katkı yapmalı ve Asya'da ortak medya topluluğunu oluşturmalıdır.” ifadelerini kullandı.

2018 Asya Medya Liderleri Zirvesi, Merkezi Radyo ve Televizyon Kurumu, Bo'ao Asya Forumu Sekretaryası ve Çin Kamu Diplomasisi Birliği tarafından ortaklaşa düzenlendi. Asya'daki 40 ülkeden 140'a yakın ana akım medya temsilcisi foruma katıldı.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor