SİÖ'den kamu diplomasisine tam destek

2018-04-09 20:33:27

Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Genel Sekreter Yardımcısı Nurlan Akoşkarov, örgütün kamu diplomasisine daima destek verdiğini açıkladı.

SİÖ'nün ilk halk forumu dün Çin'in Xi'an şehrinde yapılan açılış töreniyle başladı. Törende konuşan SİÖ Genel Sekreter Yardımcısı Nurlan Akoşkarov, kamu diplomasisine daima destek verdiklerini ve forumun “karşılıklı güven, karşılıklı yarar, eşitlik, istişare, uygarlıkların farklılıklarına saygı ve birlikte kalkınma için ortak çaba” temellerine dayanan “Shanghai Ruhu”nu daha da yaygınlaştıracağını belirtti.

SİÖ Genel Sekreter Yardımcısı, konuşmasında, örgüte üye ülkeler arasında resmi etkinliklerin düzenlenmesine destek vermekle kalmayıp sivil temaslara da büyük ehemmiyet verdiklerini söyledi.

 Forumun neticesinde imzalanacak bildirinin örgütün genel sekreterliğine sunulacağı bilgisini paylaşan Akoşkarov, belgenin, Çin'in Qingdao şehrinde haziranda düzenlenmesi beklenen SİÖ 18. Zirvesi'ne referans olacağına vurgu yaptı.

 Genel Sekreter Yardımcısı Akoşkarov, bölgesel güvenlik ve istikrarın korunması, ticari işbirliğinin hızlandırılması ve kültürel işbirliğinin güçlendirilmesinin, örgütün değişmez misyonları olduğunu ve bu konuların Qingdao Zirvesi'nde gündeme getirileceğini söyledi.

 Nurlan Akoşkarov, ayrıca örgütün genişlemesinden sonraki ilk zirvenin Qingdao'da düzenleneceğine dikkat çekerek, bu nedenle 8 üye ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek toplantının sonuçlarının daha büyük küresel anlam ifade ettiğinin altını çizdi.

 Akoşkarov, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ileri sürdüğü insanoğlunun ortak kader topluluğu inşası düşüncesinin somut mana taşıdığını ve bu düşüncenin SİÖ bünyesindeki uzmanlar ve düşünce kuruluşları tarafından derinlemesine ele alınacağını ifade etti.

 Xi'an şehri, SİÖ'nün ilk halk forumuna 9-10 Nisan'da ev sahipliği yapıyor. Ana teması “Sivil Toplum Kuruluşlarının Misyonu: Bölgesel Barış ve İşbirliğinin İlerletilmesi, İnsanoğlunun Ortak Kader Topluluğunun Birlikte İnşa Edilmesi” olan foruma örgütün üye ülkelerinden eski üst düzey yetkililer ile sivil toplum örgütleri, düşünce kuruluşları, basın-yayın organları ve SİÖ Genel Sekreterliğinden 80'den fazla temsilci katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor