Guterres: Çin, küresel yönetişim sisteminin önemli destekçilerinden

2018-04-08 16:02:06

Guterres: Çin, küresel yönetişim sisteminin önemli destekçilerinden

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin'in küresel yönetişim sisteminin önemli destekçilerinden biri olduğunu söyledi.


Çin'de düzenlenecek Bo'ao Asya Forumu'nun 2018 Yıllık Toplantısı'na katılan Antonio Guterres, Boao'ya doğru yola çıkmadan önce Çin basınına açıklamalarda bulundu.


Guterres, Çin'de reform ve dışa açılma uygulamalarının yapıldığı 40 yıl içinde büyük başarılar elde edildiğini anımsatarak, Çin'in bu şekilde küresel yönetişim sistemindeki rolünün de her geçen gün daha da büyüdüğünü ifade etti.


Bu gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarına işaret eden Guterres, eşit ve uyumlu bir dünya inşasında Çin'in daha aktif rol oynamasını istediklerini belirtti.


Antonio Guterres, “Açık ve Yenilikçi Bir Asya ile Müreffeh ve Gelişen Bir Dünya” temasıyla düzenlenecek Bo'ao Asya Forumu'nun, sadece Asya'ya değil; küresel konulara da odaklandığını vurguladı.


Çin'in “Güney-Güney İşbirliği” ve “BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Planı”nda önemli rol oynadığının altını çizen Guterres, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ise, hem gelişmekte olan ülkelerin hem de tüm dünyanın ekonomik kalkınması ile işbirliğinde büyük önem taşıdığını kaydetti.


Guterres, küreselleşme ile çok taraflı ticaret mekanizmasını desteklediğine işaret ederek, ticari korumacılığın sorunların çözümü olmadığını ve küresel sorunların küresel çözümlere ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor