Brezilya'nın eski Cumhurbaşkanı Lula teslim oldu

2018-04-08 14:42:29

Brezilya'nın eski Cumhurbaşkanı Lula teslim oldu

Pasif yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından mahkum olan ve yüksek mahkeme tarafından cezası onanan Brezilya eski Cumhurbaşkanı Lula, teslim oldu.


Brezilya Federal Yüksek Mahkemesi'nce pasif yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından aldığı 12 yıl 1 aylık hapis cezası kesinleşen Brezilya eski Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva federal polise teslim oldu.


Federal Yüksek Mahkeme'de Çarşamba günü Lula'nın cezasının onanmasının ardından Federal Mahkeme Yagıcı Sergio Moro, Lula'nın Cuma günü yerel saatle 17.00'ye kadar polise gönüllü teslim olmasına karar vermişti.


Cuma günü kararı yerine getirmeyen Lula, geceyi Sao Paulo'daki Metal İşçileri Sendikası binasında geçirmişti.


Lula, Cumartesi sabahı geçen yıl ölen eşi Marisa Leticia için sendika binasının önünde düzenlenen anma törenine katıldı.


Lula'ya destek vermek için törene, cumhurbaşkanlığı koltuğunu ondan devralan ve 2016 yılında meclis kararıyla görevinden alınan Dilma Rousseff ile bazı milletvekilleri, senatörler, belediye başkanları, şarkıcılar, sinema yıldızları ve birçok Brezilyalı ünlü katıldı.


Tören sırasında Federal Yüksek Mahkeme Yargıcı Edson Fachin, Lula'nın hapse girmemesi için avukatlarının yaptıkları itirazı reddetti.


Sendika binası önünde toplanan kalabalığa seslenen Lula, hakkındaki suçlamaları reddederek yargıç Moro'nun kendisine karşı kanıt göstermesini istedi.


Federal Yüksek Mahkemeyi eleştiren Lula, şunları kaydetti:

“Her kim kamuoyuna dayanarak oy kullanmak istiyorsa cübbesini çıkartıp milletvekilliği için aday olacak. Saklanmıyorum. Korkmadığımı, kaçmadığımı ve masumiyetimi kanıtlayacağımı bilmeleri için gidiyorum. Fikirlerimi tutuklamanın bir yolu yok. Rüya görmeyi bıraktığımda, sizlerin kafasında rüya göreceğim. Lula üzgün olduğunda her şeyin duracağı düşüncesi diye bir şey yok, kalbim sizin kalpleriniz, milyonlarca kalp için atacak. Beni durduracaklarını düşünmek bir işe yaramaz. Durmayacağım çünkü ben bir insanoğlu değilim. Ben bir fikirim.”


Bina önündeki işçi partililer, federal polise teslim olmak için sendika binasından araçla çıkmaya çalışan Lula'ya izin vermezken, polis yetkilileri ise Lula'nın bina içine girilerek kesinlikle alınmayacağını bildirdi.


Yerel saatle 18.45'te yaya olarak sendika binasından çıkan Lula, kendisini bekleyen federal polis yetkililerine teslim oldu.


Lula, sağlık kontrollerinin ardından Sao Paulo'daki Congonhas Havaalanı'nda hazır bekleyen federal polis uçağıyla Curitiba'deki cezaevine götürüldü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor