Rusya'dan ABD'ye tepki

2018-04-07 15:43:23 CRI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin yaptırım yoluyla yurt dışındaki rakiplerini ortadan kaldırma girişiminin aslında kendisini, piyasa ekonomisi ve özgür ve adil rekabetin düşmanına dönüştüreceğini belirtti.

ABD'nin Rusya'daki bazı şahıs ve işletmelere uygulanan yaptırım planını açıklamasının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından dün bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, ABD'nin 2011 yılından bu yana Rusya'ya pek çok kez yaptırım uygulamasının olumlu sonuç elde etmek yerine, yaptırım listesinde yer alan Rus işletmelerle çalışan ABD'li işletmelerdeki çalışanlara ve de sonunda kendi ekonomisine zarar verdiği kaydedildi.

Kısa süre önce ABD'nin 35 Rus diplomatı sınır dışı etmesi ve Rusya'nın diplomatik mülkiyetine ait büyükelçilik ve konsolosluk binalarını kapatma girişimini de değerlendiren açıklamada, ABD'nin bu hareketinin uluslararası hukuku ihlal ettiği gibi, mülkiyet sahipliğinin ABD'liler için sadece bir laf olduğunu gösterdiğine dikkat çekildi.

ABD'nin tüm olanaklara başvurarak hegomanya peşinde olduğuna işaret edilen açıklamada, ancak Rusya'nın ABD'nin hiçbir baskısına boyun eğmeyeceği ve hem bu hem de bundan sonraki yaptırımlara da Rusya'nın mutlaka karşılık vereceği vurgulandı.

Diğer yandan birçok Rus milletvekili de ABD'nin yaptırımlarına sert dille tepki gösterdi

ABD Hazine Bakanlığı, Rus iş dünyasından 7 şahıs ve onların yönetimindeki 12 şirket, 17 Rus hükümet yetkilisi, 1 Rus silah ticaret şirketi ve ona bağlı bir bankayı yaptırım listesine aldı.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor