ABD'li şirketlerden diyalog çağrısı

2018-04-06 16:21:58 CRI

ABD'li şirketlerden diyalog çağrısı

ABD merkezli bazı şirketler ile ticari örgütler, Çin ve ABD hükümetlerine ticari sorunları diyalog yoluyla çözme çağrısı yaptı.

 

Amerikan Soya Fasulyesi Birliği Başkanı John Heisdorffer önceki gün yaptığı açıklamada, Trump yönetimine, ABD'li soya fasulyesi üreticilerinin yaşanan sürtüşmeden zarar görmemesi için Çin'le ticaret ve fikri mülkiyet hakları anlaşmazlıklarını “cezai önlemlerle” değil, “yapıcı” yaklaşımla çözme çağrısında bulundu.


John Heisdorffer, Trump yönetiminin ilk olarak, Çin'in misilleme yapmasına yol açan gümrük vergisi uygulamasını durdurması gerektiğini söyledi.


Goldman Sachs Bankası tarafından aynı gün yapılan açıklamada ise, Çin'in ABD'den gelen soya fasulyesine ek gümrük vergisi uygulaması durumunda, ABD'nin soya fasulyesi ihracatının gerilemesi riskiyle karşılaşacağına ve ABD'deki soya fasulyesi üreticilerinin bu durumdan kötü etkileneceğine işaret edildi.


General Motors'tan yapılan açıklamada da, “ABD ile Çin arasındaki olumlu ticaret ilişkilerine destek veriyoruz. Aynı zamanda iki ülke hükümetinden yapıcı diyalog ile sürdürülebilir ticaret politikaları uygulamasını istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.


ABD'li diğer bir otomotif devi Ford ise önceki gün yayınladığı açıklamada, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticari sorunların ortak çabalarla çözülmesinin desteklendiği ifade edildi.


Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing ise, Çin piyasasını şirketin küresel gelişmesinin en önemli parçalarından biri olarak gördüklerini açıkladı. Şirketin açıklamasında, güçlü bir uzay ve havacılık sektörünün, iki ülkenin ekonomik refahı ve devlet güvenliği için büyük önem taşıdığı dile getirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor