Guterres'ten çok taraflı ticaret mekanizmasına destek

2018-04-06 16:01:22 CRI

Guterres'ten çok taraflı ticaret mekanizmasına destek

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, korumacılığın sorunların çözümü olmadığını belirterek, küreselleşme ile çok taraflı ticaret mekanizmasını desteklediğini açıkladı.


Antonio Guterres dün, Çin ve ABD arasında yaşanan ticari sürtüşmeye ilişkin yaptığı konuşmada, “küresel sorunlara küresel çözümler getirilmesi” gerektiğini kaydetti. Guterres, adımların da çok taraflılık çerçevesinde atılmasının önemine vurgu yaptı.


Çok taraflı ticaret mekanizmasının büyük önem taşıdığının altını çizen Guterres, Dünya Ticaret Örgütü'nün de bu mekanizmanın merkezinde bulduğuna işaret etti.


Çok taraflılığın ve serbest ticaretin kararlı destekçisi olduğuna dikkat çeken Gutteres, küreselleşmenin de dünya ekonomisine büyük yarar getirdiğini dile getirdi.


Ticari sürtüşmelerin hem ilgili tarafalara, hem de dünyanın ekonomik gelişimine zarar vereceğini kaydeden Gutteres, sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini vurguladı.


Çin'de düzenlenecek Boao Asya Forumu'nun 2018 Yıllık Toplantısı'na katılması planlanan Guterres, Çin'in reform ve dışa açılma süreciyle ilgili de değerlendirmede bulundu.


Guterres, Çin'in, reform ve dışa açılma sürecinde 40 yıl boyunca yaşadığı kalkınma sonucunda ekonomik küreselleşmenin başarılı bir örneği haline geldiğini ifade etti. BM Genel Sekreteri, Çin'in ekonomik kalkınmasının dünya ekonomisinde aktif bir rol oynadığını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor