Mısır ve Ürdün dışişleri bakanlarından İsrail'e tepki

2018-04-02 11:09:42

Mısır ve Ürdün'ün dışişleri bakanları, düzenledikleri ortak basın toplantısında, İsrail askerlerinin Filistinli göstericilere ateş açmasını kınadı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Kahire'de düzenlenen basın toplantısında, “Uluslararası toplum, Filistin halkını koruma sorumluluğunu üstlenmeli, barış sürecini ilerletmeli ve daha evvel sağlanan anlaşmaları hayata geçirmek için çaba göstermeli” şeklinde konuştu.

Samih Şükri, uluslararası kararlar gereğince Filistin halkının çıkar ve haklarının korunması için uluslararası topluma çağrıda bulunmaya devam edeceklerini belirtti.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Al Safadi de Filistin sorununda siyasi çözüme ihtiyaç duyulduğunu, Filistinlilere haklarına kavuşma ümidinin yeniden verilmesi gerektiğini vurguladı. Safadi, Kudüs'ün statüsünü “kırmızı çizgi” olarak niteleyerek, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına karşı çıktıklarını, bu adımın uluslararası hukuka da aykırı olduğunu belirtti.

İki dışişleri bakanı, Filistin-İsrail çatışmasına son vermek için ABD'nin hemen harekete geçmesi çağrısında da bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen aralık ayında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacaklarını açıklaması, Filistin'de ciddi memuniyetsizlik yaratırken, bölgedeki gerginliği de artırdı.

İsrail'in Gazze sınırında geçen hafta 30 bin Filistinlinin katıldığı “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” düzenlendi. İsrail askerleri, protestoculara ateş açarak 15 kişinin ölmesine, bin 400'den fazla kişinin yaralanmasına neden oldu.  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor