Filistin: İsrail sivillere yönelik saldırılarından sorumlu tutulmalı

2018-03-31 16:10:15

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas dün gece yaptığı televizyon konuşmasında, İsrail ordusunun dün Gazze Şeridi'ndeki sivillere açtığı ateşin çok sayıda Filistinli sivilin ölümüne ve yaralanmasına yol açtığını belirtti. Saldırıyı kınayan Abbas, İsrail'in saldırının tüm sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

Abbas konuşmasında, İsrail'in Filistinli barış göstericilerine açtığı ateşin çok sayıda kişinin yaralanmasına ve ölümüne yol açtığına işaret ederek, uluslararası toplumun derhal harekete geçmesi, elinde bir demir parçası bile bulunmayan Filistinlileri koruması gerektiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler'in (BM) İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını engellemesi gerektiğini dile getiren Abbas, kendisinin gelecek dönem Arap Birliği Zirvesi'nde Arap dünyasının desteğini isteyeceğinin altını çizdi.

Abbas aynı gün 31 Mart'ı taziye günü olarak ilan etti. Filistin yönetimi de, ülke genelindeki tüm devlet kuruluşları ve okulların mesailerinin bugün durdurulduğunu ilan etti.

Filistin topraklarında İsrail işgaline karşı direnişin sembolü haline gelen Toprak Günü'nün 42. yıl dönümü olan 30 Mart'ta 10 binlerce Filistinli Gazze Şeridi'ndeki sınır bölgelerinde geniş katılımlı yürüyüş düzenledi.

Sınır görevlisi İsrail askerleri tarafından açılan ateş ve atılan göz yaşartıcı bombalar sonucu en az 15 Filistinli öldü, bin 400'den fazla kişi olay yerinde yaralandı.

Haftalarca devam edecek söz konusu yürüyüşün Filistin “Nekbe (Büyük Felaket) Günü”nün 70. yıldönümünün anılacağı önümüzdeki 15 Mayıs'ta zirveye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor