Guterres'den Çin'e övgü

2018-03-30 11:40:36 CRI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin'in Kore Yarımadası'ndaki sorunun çözülmesi için üstlendiği rolün önemine dikkat çekti.

Guterres dün yaptığı açıklamada, Çin'in Kore Yarımadası'ndaki sorunu çözüme kavuşturmak konusunda büyük bir katkı yaptığını belirtti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) liderinin Çin ziyaretinin teşvik edici olduğuna dikkat çeken Guterres, son gelişmeleri yakından takip ettiğini ve Güney ile Kuzey Kore liderlerinin yapacağı görüşmeden büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Guterres, birkaç ay öncesine kadar en büyük tehdit olarak gördükleri bu meselenin çözülmesi için fırsat olduğuna inandığını ifade etti.

Güney-Kuzey Kore ve Kuzey Kore-ABD görüşmelerinin sorunun çözülmesi için gerekli olduğuna işaret eden Guterres, BM'nin de Kore Yarımadası'ndaki sorunun çözülmesinde rol oynamaya devam edeceğini vurguladı.
Öte yandan BM Genel Sekreterinin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman da dün yaptığı açıklamada, Çin'in Yarımada'daki sorunun çözülmesi için kritik bir rol üstlendiğini dile getirdi. Çok taraflılık sisteminin büyük önem taşıdığını söyleyen Jeffrey Feltman, uluslararası topluma önemli sorunların çözülmesinde dayanışma içinde bulunma çağrısı yaptı.
 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor