Güney Kore: Çin, Kore Yarımadası sorununun çözümünde aktif rol oynuyor

2018-03-29 20:34:42

 Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Merkez Dış Çalışmalar Komitesi Özel Kalem Müdürü Yang Jiechi bugün Seul'da Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-yong ile bir araya geldi.

Yang Jiechi, Çin ve Kore Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerde iyileşme eğiliminin korunduğuna işaret ederek iki ülkenin siyasi koordinasyonu güçlendirmesi, hassas konulara rasyonel yaklaşması, böylece ikili ilişkileri yeni düzeye çıkarması gerektiğini kaydetti.

Yang Jiechi, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Çin ziyareti hakkında Chung Eui-yong'a brifing verdi. Yang Jiechi, Çin'in Güney Kore ve Kuzey Kore Zirvesi'yle Kuzey Kore-ABD Zirvesi'nin pürüzsüz bir şekilde düzenlenmesini arzuladığına işaret ederek, Kore Cumhuriyeti ile koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduğunu ifade etti. Yang ayrıca, Kore Yarımadası'nda gerginliği yumuşatmak için ortak çaba harcamaya istekli olan Çin'in ileri sürdüğü çift raylı çözüm planı doğrultusunda yarımadada siyasi çözüm sürecini ilerletmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Chung Eui-yong görüşmede yaptığı açıklamada, Çin-Kore Cumhuriyeti stratejik işbirliği ortaklığının pekiştirilmesi için Çin ile ortak çaba harcamaya hazır olduklarını belirtti. Kore Cumhuriyeti'nin Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Çin ziyaretini ve Çin-Kuzey Kore zirvesini olumlu karşıladığına dikkat çeken Chung, Çin'in Kuzey Kore-Güney Kore ile Kuzey Kore-ABD diyaloglarını her zaman desteklediğini anımsatarak, Çin'in son aylarda yarımadada olumlu gelişmeler kaydedilmesinde aktif rol oynadığını aktardı. Bu konuda Çin'e derin teşekkürlerini ileten Chung, Çin ile birlikte, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması için çaba harcamaya devam edeceklerini açıkladı.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor