Kuşak ve Yol İran basınında değerlendirildi

2018-03-29 12:10:15 CRI

İran'ın resmi ajansı IRNA'da dün, Kuşak ve Yol inisiyatifinin güzergahındaki ülkelere sunduğu katkılar değerlendirildi.


IRNA'da, “Yeni İpek Yolu'nda İran'ın Avantajları” ve “İran Yeni İpek Yolu'nda Bir Enerji Merkezi Olabilir” başlıklı iki yazı yayımlandı.


“Yeni İpek Yolu'nda İran'ın Avantajları” başlıklı yazıda, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin, karşılıklı yarar yoluyla, güzergahındaki ülkelerin ekonomik, siyasi, kültürel ve sosyal gelişiminin sürdürülebilir kalkınmasını hedeflediği ifade edildi.


Yazıda, inisiyatifin, güzergahındaki ülkelerin birbiriyle kaynaşmasını hızlandırarak, altyapı tesisleri inşasını ilerleten ve ekonomilerinin gelişimini destekleyen bir proje olduğu kaydedildi.


İnisiyatifin kapsamında şimdiye kadarki en büyük altyapı projelerinin hayata geçirileceğine dikkat çekilen değerlendirmede, bu proje kapsamında en az 100 ülke ve uluslararası örgütle bağ kurulmasının yanı sıra, ilgili ülkelerin ekonomik gelişimlerinin de ilerletileceği belirtildi.


Yazıda, İpek Yolu güzergahında bulunan İran'ın, kendi jeopolitik konumuyla Kuşak ve Yol inisiyatifine katkı sunacağı, ayrıca kendi gücünü ve etkisini de arttırma yönünde çalışmalar yürüteceği dile getirildi.


“İran Yeni İpek Yolu üzerinde Bir Enerji Merkezi Olabilir” başlıklı yazıda ise, Kuşak ve Yol inisiyatifinde önemli bir yeri bulunan İran'ın, Çin ve Avrupa'yı doğrudan birbirine bağlayabilen kara ve demiryolu hatlarını elinde bulundurduğunun altı çizildi. İran'ın ayrıca, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Basra Körfezi'ne uzanmasına yardımcı olacak iç hatlara da sahip olduğuna işaret edildi.


Yazıda son olarak, yeraltı kaynakları açısından zengin ülkeler arasında bulunan İran'ın, Çin ile diğer ülkelere petrol ve doğal gaz kaynakları sağlanmasında önemli bir rol üstlenebileceği de vurgulandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor