Uluslararası toplum Kim'in Çin ziyaretini yakından takip etti

2018-03-29 10:23:23 CRI

Uluslararası toplum Kim'in Çin ziyaretini yakından takip etti

Uluslararası toplum, Kuzey Kore (KDHC) lideri Kim Yong-un'un 25-28 Mart tarihlerinde Çin'e yaptığı gayriresmî ziyareti yakından takip etti.


Konuyla ilgili yapılan değerlendirmelerde ve haberlerde, söz konusu ziyaretin Kore Yarımadası'ndaki ve hatta bölgedeki durumun daha da yumuşatılması konusunda olumlu anlam taşıdığı ifade edildi.


Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından dün konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Çin ve Kuzey Kore liderleri arasında gerçekleştirilen görüşmenin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.


Açıklamada, Kuzeydoğu Asya bölgesindeki sorunun, siyasi ve diplomatik yollarla ve ilgili tarafların doğrudan diyalog yapması suretiyle, kapsamlı bir şekilde çözüme bağlamasını hızlandırmak için Çin ile sıkı işbirliğine devam edecekleri yinelendi.


Güney Kore (KC) Dışişleri Bakanlığ tarafından yapılan değerlendirmede ise, Kuzey Kore liderinin Çin ziyaretinin Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasına ve yarımadada barış inşa edilmesine yardımcı olmasının umulduğu belirtildi.


Uluslarası medya kuruluşları da söz konusu ziyareti manşetlerine taşıdı.


Kuzey Kore'nin resmi yayın organı Kore Merkezi Haber Ajansı'nın (KCNA) yanı sıra, Associated Press (AP), Kyodo, Reuters, AFP gibi dünyanın önde gelen medya kuruluşları, Kim'in Çin ziyaretine ve Çin-Kuzey Kore liderleri arasında gerçekleştirilen görüşmeye büyük yer verdi.


Kore Merkezi Haber Ajansı'nın haberinde, Çin'e tarihi ziyarette bulunan Kim Yong-un'un, ÇKP ve ülke liderleri tarafından çok sıcak karşılandığı ve samimi bir şekilde ağırlandığı ifade edildi.


Haberde, bu ziyaretin, iki ülkenin eski kuşak liderleri tarafından yaratılan dostluk geleneğini aktaran ve Kuzey Kore-Çin dostluk ilişkilerini daha yüksek bir düzeyde geliştiren “önemli bir fırsat” olduğu görüşü dile getirildi.


Rusya'nın Rossiya Segodnya Haber Ajansı'ndaki değerlendirmede ise, Kim'in ziyaretinin, Çin ve Kuzey Kore arasındaki dostluğun hâlâ sarsılmaz olduğunun bir göstergesi olduğuna vurgu yapıldı.


Haberde, yeni durumda söz konusu dostluğun aktarılıp geliştirilmesinin, Kuzey Kore'nin stratejik bir tercihi olduğuna dikkat çekilirken, Kore Yarımadası'nda olumlu gelişmelerin meydana geldiği bu günlerde, Kore nükleer sorununun çözümünü için Çin ile eşgüdüm yapılmasının, Kim'in Çin ziyaretinin başlıca amacı olduğunun da altı çizildi.


Öte yandan Rusya'nın Kommersant gazetesinde yer alan bir haberde ise, Kuzey Kore liderinin Çin ziyareti ile, “Güney Kore-Kuzey Kore” ve “Kuzey Kore-ABD” zirveleriyle, Kore Yarımadası nükleer sorununun çözülmesinin ve yarımadada kalıcı bir barış sistemi oluşturulmasının istenmesi halinde, Çin'in yapıcı rolünün gerekli olduğuna yönelik olumlu bir sinyal verdiğine işaret edildi.


CNN'de yer alan haberde ise, Kim'in ilk yurtdışı ziyaretini Çin'e yaparak, ikili ilişkilerin geliştirilmesini amaçladığı belirtildi.


Japonya'nın Sankei Shimbun gazetesinde de, Kim'in Kuzey Kore'nin en yüksek lideri olarak göreve başlamasından bu yana yaptığı ilk yurt dışı ziyaretinin, Kore Yarımadası sorununda Çin'in gözardı edilememesi gereken konumunu öne çıkardığı kaydedildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor