Çin'den Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne çağrı

2018-03-28 19:07:58

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin uluslararası egemenliğe saygı göstererek, temkinli hareket etmesi ve böylece yargıyı siyasileştirmemesi gerektiğini açıkladı.

Genel merkezi Hollanda'da bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi, Şubat ayında uyuşturucu suçlarıyla mücadelede insan hakları ihlal etmesi gerekçesiyle Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte hakkında soruşturma başlattı. Filipinler, bu soruşturmaya tepki göstererek, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden ayrılma başvurusunda bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Duterte'nin göreve gelmesinden bu yana geçen süre içinde uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele dahil toplumsal güvenliği sağlamak için çabalar harcadığını ve Filipinler halkı için elverişli bir ortam sunduğunu, bu hizmetlerin uluslararası toplumda ise geniş yankı uyandırdığını ifade etti. Uluslararası toplumun Duterte'nin bu eylemlerine daha fazla anlayış ve destek göstermesi, suçlama ve karalama yapmaması gerektiğine dikkat çeken Lu Kang, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargıyı siyasileştirmemesi çağrısı yaptı. Sözcü Lu, egemen bir devletin hukuk şemsiyesi altında gerçekleştirilen kötü niyetli siyasi eylemlere “Hayır!” deme hakkına sahip olduğunu söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor