Çin: Taraflar, Afganistan'da kalıcı barış için çabaları sürdürmeli

2018-03-28 18:36:39

  Afganistan Sorunu Taşkent Toplantısı dün yapıldı. Toplantı bitiminde Taşkent bildirisi yayımlandı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Afganistan'da yeniden yapılanma sürecine sağlanan desteklerin yoğunlaştırılması, böylece bu ülkede kalıcı barışın tesis edilmesi için çabaların sürekli sürdürülmesi gerektiğini açıkladı.

Lu Kang, dün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Baodong'un Çin'in Afganistan sorununun çözülmesiyle ilgili tutumunu ileri sürdüğüne işaret etti. Lu'nun verdiği bilgilere göre, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Baodong, ayrıca, Çin'in Afganistan'da yeniden yapılanma ve ulusal uzlaşmaya harcadığı çabaları aktardı.

Li Baodong, bölgesel ülkelerle uluslararası toplumun Afganistan'da yeniden yapılanma ile ulusal uzlaşmanın hızlandırılmasına desteği yoğunlaştırmasını, terörizm ve uyuşturucu kaçakçılığına etkin şekilde darbe indirmesini, Afganistan'ın bölgesel işbirliğine katılmasını teşvik etmelerini, böylece Afganistan ve hatta tüm bölgede kalıcı refaha ulaşılması için önemli katkı sağlamalarını istedi.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor