Rusya'dan “sınır dışı” kararlarına ilk tepkiler

2018-03-27 10:12:30 CRI

Rusya Dışişleri Bakanlığı dün, NATO ve AB üyesi ülkelerin Rus diplomatları sınır dışı etme kararını güçlü bir şekilde protesto ettiğini açıkladı.


Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, atılan adımın dostça ve Salisbury olayı ile ilgili suçluları bulmaya yönelik olmadığı belirtilerek “NATO ve AB ülkelerinin Rus diplomatları sınır dışı etme kararını güçlü bir şekilde protesto ediyoruz." ifadesi kullanıldı. 
Rusya Federasyonu'nun adres gösterilerek temelsiz suçlamalara maruz bırakıldığı belirtilen açıklamada, İngiliz makamlarının "ön yargılı" ve "samimiyetsiz" davrandığı vurgulandı.
Açıklamada, meselenin İngiltere topraklarındaki Rus vatandaşlarının hayatıyla ilgili olduğunun altı çizilerek, Londra'ya defalarca bu meseleyle ilgili başvuru yapılmasına rağmen herhangi bir objektif, kapsamlı bilginin verilmediğine dikkat çekildi. 
Avrupa-Atlantik ilkelerini körü körüne takip eden İngiltere'nin müttefiklerinin sağduyuya zarar verdiği belirtilen açıklamada, "Elbette ki bu grup ülkelerin düşmanca adımları sonuçsuz kalmayacak ve biz buna cevap vereceğiz." ifadeleri yer aldı.


Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise  aynı gün gazetecilere yaptığı açıklamada, Rus diplomatların sınır dışı edilmeleriyle ilgili kararı değerlendireceklerini söyledi. 


Esas değerlendirmenin diplomatik kurumlarca gerçekleştirileceğini kaydeden Peskov, "Bundan sonra devlet başkanına öneride bulunulacak ve atılacak adımlarla ilgili öneriler açıklanacaktır. Son kararı Devlet Başkanı verecek." diye konuştu. 


Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Mariya Zaharova da dün Rossiya-1 kanalına yaptığı açıklamada, "Bugün gördüklerimizin hepsine kuşkusuz cevap verilecektir. Diplomatların sınır dışı edilmesi, Seattle'deki Rus konsolosluğunun kapatılması dahil her ülkeye yönelik uygun tedbirler alınacaktır." dedi.


Öte yandan, Salisbury hadisesini provokasyon olarak nitelendiren Zaharova, arkasında ABD ve İngiltere'nin bulunduğunu savundu.


Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia da dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın BM Daimi Temsilciliği'nden 12 diplomatın sınır dışı edileceğini öğrendiklerini belirtti.


Nebenzia karara ilişkin, ''Çok talihsiz ve çok düşmanca bir hamle. Diplomatlarımız 2 Nisan'da buradan ayrılmak zorunda kalacak.'' ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor