AB, Rusya'daki büyükelçisini geri çekiyor

2018-03-24 15:54:31

AB, Rusya'daki büyükelçisini geri çekiyor

Avrupa Birliği Konseyi, İngiltere'de eski Rus ajanına yapılan suikast konusunu ele almak üzere Rusya'daki büyükelçisini geri çağırma kararı aldı.

AB Dış Eylem Servisi'nden dün yapılan açıklamada, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin talimatıyla AB'nin Moskova'daki büyükelçisi Markus Ederer'in istişareler için Brüksel'e döneceği bildirildi.

Brüksel'de düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nde önceki gün AB Konseyi'nin İngiltere'de meydana gelen eski Rus ajanı Sergej Skripal ve kızının zehirlenmesi olayını şiddetle kınadığı açıklanmıştı.

Rusya'nın eski istihbarat personeli Sergey Skripal ve kızı, 4 Mart günü Wiltshire'deki bir bankta baygın hâlde bulunup hastaneye kaldırılmış, İngiliz polisi, Skripal ve kızının bir tür sinir gazıyla zehirlendiğini açıklamıştı.

İngiliz hükümeti, olayın arkasında “büyük ihtimalle” Rusya'nın bulunduğunu iddia etmişti.

Rusya ise Londra'nın olayla ilgili söz ve eylemlerinin yasal prosedüre uymadığını savunurken, dava ile ilgili tüm bilgilerin kamuoyuna açıklanmasını talep etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “İngiltere, uluslararası hukuk çerçevesinde davranırsa, dava konusunda onlarla işbirliğine hazırız” ifadesini kullanmıştı.

Diğer yandan İngiltere, gelişmeler üzerine 14 Mart günü 23 Rus diplomatı sınır dışı etti. Moskova da bu adıma 23 İngiliz diplomatın ülkeyi terk etmesini isteyerek karşılık verdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor