AB'den ABD'ye vergilerden “daimi muafiyet” çağrısı

2018-03-24 14:35:31 CRI

AB'den ABD'ye vergilerden “daimi muafiyet” çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "AB, ABD'nin gümrük vergilerinden kalıcı bir şekilde muaf tutulma çağrısında bulunuyor" dedi.

Tusk, Brüksel'de devam eden AB Liderler Zirvesi sırasında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, güçlü Atlantik ötesi ilişkilerin ABD'nin güvenliği ve refahı için önemli olduğunu anımsatarak, ticaretle ilgili ortak kaygıların diyalogla çözümlenmesi gerektiğini belirtti.

Diğer yandan, AB Konseyi'nin yayınladığı zirve sonuç bildirgesinde, "AB Konseyi, ABD'nin çelik ve alüminyuma gümrük vergileri uygulama kararından üzüntü duyuyor." ifadesi kullanıldı.

ABD'nin ulusal güvenlik gerekçesiyle aldığı önlemleri haklı gösteremeyeceği kaydedilen bildirgede, sektörde sorunun aşırı kapasiteden kaynaklandığı ve bununla mücadele için işbirliği yapılması gerektiği vurgulandı.

AB'den çelik ve alüminyum sevkiyatlarının ABD önlemlerinden "geçici olarak" muaf tutulduğu anımsatılan bildirgede, "Muafiyetin kalıcı hâle getirilmesi gerekiyor." ifadesine yer verildi.

Bildirgede, ABD önlemlerine uygun ve orantılı bir şekilde karşılık verilmesini sağlamak için AB Komisyonu tarafından atılan adımların güçlü bir şekilde desteklendiği vurgulandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor