Xi, Macron ile telefon görüşmesi yaptı

2018-03-22 21:15:27

Çin Cumhurbaşkanı Xi ile Fransız mevkidaşı Macron arasında yapılan telefon görüşmesinde, iki ülkenin açık bir küresel ticaret sistemi inşa etmek için çok taraflılığı ilerleteceği vurgulandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin'in yıllık meclis toplantısında yeniden cumhurbaşkanlığına seçilen Xi Jinping'i telefonla arayarak tebrik etti.

Görüşmede, iki lider, Çin ile Fransa'nın ilişkileri derinleştirmede ve açık bir küresel ticaret sistemi inşa etmek üzere çok taraflılığı ilerletmede vardığı mutabakatı yineledi.

Macron, Çin'le dostluklarını çok kıymetli gördüklerine dikkat çekerek, Çin'de düzenlenen “İki Toplantı”da kaydedilen gelişmelere büyük ilgi gösterdiklerini söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de Cumhurbaşkanı Macron'un “İki Toplantı”nın hemen ardından ilettiği tebrik mesajının, Fransız liderin Çin'in gelişmesine yoğun ilgi gösterdiğini ve  Çin-Fransa ilişkilerine büyük önem verdiğini gösterdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu yılın Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasının 40. yıldönümü olduğunu, yeni tamamlanan “İki Toplantı”nın da Çin'in gelecek dönemdeki kalkınması için büyük önem taşıdığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, gelecek dönemin Çin'in reformları derinleştireceği, kapılarını daha da açacağı, daha büyük kalkınma gerçekleştireceği ve dünyaya daha büyük katkılarda bulunacağı bir dönem olacağının altını çizdi.

Xi, ayrıca Çin'in gelişmesinin Çin-Fransa ve Çin-Avrupa işbirliğine daha fazla fırsatlar sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.

Telefon görüşmesinde, her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konular üzerinde de fikir alışverişinde bulunuldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor