Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nden Nevruz kutlaması

2018-03-22 21:11:27

Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nden Nevruz kutlaması

Çin'in Ankara Büyükelçiliği, dün Ankara Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nde Nevruz Bayramı nedeniyle bir resepsiyon düzenledi.

Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin yanı sıra, Türkiye'de yaşayan Xinjianglılar, ülkede eğitim gören Çinli öğrenciler ve Türk konuklar dâhil olmak üzere 300'den fazla kişi resepsiyonda bir araya geldi.

Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, yaptığı konuşmada, bayramı Türkiye'de yaşayan Uygurlar ve Türk dostlarla birlikte kutlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Büyükelçi Yu Hongyang, Xinjiang'ın birçok etnik grubun uzun zamandır birlik içinde yaşadığı güzel bir yurt olduğunu kaydederek, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bölgenin gelişmesine büyük önem verdiğini ve Xinjianglılara büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Yu Hongyang, konuşmasında Xi Jinping'in “etnik birliğimizi gözümüz gibi sevmeli, ona canımız gibi sahip çıkmalıyız ve farklı etnik gruplar nar taneleri gibi birbirine sıkı sıkıya bağlı olmalı” ifadesini yeniden vurguladı.

Büyükelçi Yu Hongyang, son yıllarda Çin Komünist Partisi'nin güçlü liderliğinde, Xinjiang halkının ortak çabalarıyla bölgedeki istikrarın korunduğuna, halkların mutlu ve güvenli şekilde yaşadıklarına dikkat çekti.

Yu, Çin'de reform ve dışa açılma politikasının derinliğine uygulanması ve “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin kararlılıkla ilerlemesi sayesinde Xinjiang'ın da ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlarda heyecan verici başarılar kaydederek, Çin'in batısından Asya ve Avrupa ülkelerine açılan önemli bir pencere hâline geldiğini vurguladı.

Büyükelçi Yu Hongyang, ayrıca ÇKP'nin sarsılmaz liderliğinde ve çeşitli etnik gruplardan vatandaşların ortak çabalarıyla Xinjiang'ın geleceğinin daha da güzel olacağına inandığını ifade etti.

Konuşmasında, Çin-Türkiye ilişkilerini de değerlendiren Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, geride bırakılan yılda, ilişkilerin sağlam ve sağlıklı adımlarla ilerlediğine, hükümetler arası siyasi anlayışın arttığına, ekonomik ve ticari işbirliğinin büyük ivme kazandığına dikkat çekti. Yu, ayrıca kültürel temasların yoğunlaştığına işaret ederek, daha fazla Çinli turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve daha fazla Çinli girişimcinin Türkiye'de yatırım yaptığını söyledi.

Büyükelçi Yu Hongyang, Çin-Türkiye ilişkilerinin derinliğine gelişmesiyle Türkiye'de eğitim gören ve çalışan Xinjianglı öğrencilerin ve diğer vatandaşların daha fazla fırsatla karşılaşacağına inandığını da dile getirdi.

Yu, konuşmasında herkesin doğacak fırsatlardan yararlanarak, kişisel gelişimini gerçekleştirmesini ve yaşamındaki değerlere anlam kazandırmasını, bir köprü rolü oynayarak Çin-Türkiye ilişkilerine özgün katkılarda bulunmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Resepsiyonda, Xinjiang'dan gelen tanınmış soprano Dilber Yunus da misafirler için birbirinden güzel eserler seslendirdi.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor