Donald Trump Vladimir Putin'i kutladı

2018-03-21 11:09:04

Kremlin Sarayı tarafından dün yayımlanan haberde, ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla arayarak devlet başkanlığı seçimlerini kazanmasını tebrik ettiği bildirildi.

Kremlin Sarayı resmi internet sitesinde aynı gün akşam yayınlanan habere göre, ABD'nin önerisi üzerine Putin ile Trump arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Telefon görüşmesinde Putin'in devlet başkanlığı seçimlerini kazanmasını kutlayan Trump, iki ülke arasındaki stratejik istikrarın korunması ve uluslararası terörizm sorunu başta olmak üzere her alanı kapsayan somut işbirliğinin geliştirilmesi konularını ele aldı. İki lider silahlanma yarışının ortaklaşa çabalarla durdurulması gerektiğini vurguladı.

Putin ile Trump ikili temasları sürekli geliştirmeyi karşılıklı kabul etti ve olası ikili görüşmeler konusunda istişarede bulundu.

Putin ile Trump ayrıca, Suriye ve Ukrayna sorununu ele aldı. İki lider Kore Yarımadası'ndaki gerginliğin yumuşatılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yarımadada sorunun sürekli barışçıl ve diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Haberde, iki liderin görüşmede iki ülke arasında ekonomik işbirliğinin pekiştirilmesine dikkat çektiği ve liderlerin enerji alanında işbirliğini sürdürmede mutabık kaldıklarının altı çizildi.

Kremlin Sarayı'nın yayınladığı haberde ayrıca, yapıcı niteliğe sahip olan söz konusu telefon görüşmesinin iki ülke arasında birikmiş sorunların üstesinden gelmeyi sağladığı bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor