Rusya: “Novichok” zehrini biz geliştirmedik

2018-03-18 15:36:26 CRI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, ne Rusya ne zamanında Sovyetler Birliği'nin “Novichok” sinir zehri araştırmalarını yapmadığını belirtti.


Zakharova ancak İngiltere, ABD, Çek Cumhuriyeti ve İsveç'in ise söz konusu zehir programı üzerinde araştırma yapmayı sürdürmüş olmasının mümkün olduğunu kaydetti. Bu iddia Çek Cumhuriyeti ve İsveç tarafından reddedildi.

Zakharova dün bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada; elinde zehrin numuneleri bulunan İngiltere'nin bu numuneleri açıklamak yerine sadece mantık yürüterek, hüküm verdiğini ve belki de başından itibaren yalan söylediğini kaydetti.


Zakharova; İngiltere, ABD, Çek Cumhuriyeti ve İsveç'in 1990'lı yılların sonundan bu yana “Novichok” programı hakkında araştırma yapmaya devam etmelerinin mümkün olduğunu öne sürdü.


Çek Cumhuriyeti Geçici Hükümeti Dışişleri Bakanı Martin Stropnicky dün bir açıklama yaparak, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın sinir zehrinin Çek Cumhuriyeti'nden geldiğine ilişkin suçlamasının asılsız olduğuna işaret etti.


İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström da dün sosyal medyada yaptığı açıklamada, Rusya'nın bu suçlamasının “asılsız ve kabul edilemez” olduğunu vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor