Orta Asya Liderler Zirvesi Astana'da düzenlendi

2018-03-16 15:41:41 CRI

Orta Asya Liderler Zirvesi Astana'da düzenlendi

1. Orta Asya Liderler Zirvesi, Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirildi. Zirveye Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan, cumhurbaşkanlığı seviyesinde katılım gösterdi.

Orta Asya'da İslam Kerimov'un ölümü sonrası gelişen ülkeler arası ilişkilerin sonucu olarak, Orta Asya ülkeleri liderleri yabancı bir ülke olmadan 2009 yılından sonra ilk kez bir araya geldi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in ev sahipliğinde geçen ve kendisinin deyimiyle "yeni bir ortamda" gerçekleştirilen zirvede birçok önemli başlık ele alındı.

Zirveye Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in yanı sıra, mevkidaşları olan Özbekistan'dan Şavkat Mirziyoyev, Kırgızistan'dan Sooronbay Jeenbekov, Tacikistan'dan İmamali Rahman da katıldı. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ise zirveye gerekçe göstermeksizin katılmadı. Türkmenistan'ı temsilen meclis başkanı Akca Nurberdıyeva katıldı.

Zirvede su paylaşımı, bölgesel ticaretin arttırılması ve bu tür zirvelerin her yıl nevruzdan önceki haftasonu toplanması meseleleri üzerinde durulduğu öğrenildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev "Orta Asya'da problemlerimizi çözmek için yabancı ülkelere ihtiyacımız yok. Bunu kendi başımıza halledebiliriz. Bu toplantının nedeni de budur." ifadelerini kullandı.

Nazarbayev zirvenin yeni bir döneme işaret ettiğini belirterek "Şimdiki ortamımız öncekilere göre çok farklı. Burada meslektaşlarımız ve kardeşlerimiz ile birlikte oturuyoruz." ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor