Moskova'dan İngiltere'ye sert tepki

2018-03-15 10:13:55 CRI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İngiltere'nin eski Rus ajanına karşı yapılan kimyasal saldırıdan Moskova'yı sorumlu tutmasını "provokasyon" olarak değerlendirdi.

İngiliz hükümetinin 23 Rus diplomatın ülkeden sınır dışı edilmesi de dâhil olmak üzere aldığı bir dizi tedbirin düşmanca olduğunu belirterek sert tepki gösterdi.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yuliya'nın Salisbury'de sinir gazıyla zehirlenmesi nedeniyle Rusya'ya karşı aldığı tedbirlere Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İngiltere Başbakanı May'in, Skripal ve kızının zehirlenmesinde Rusya'nın rol oynadığı iddialarını bahane ederek aldığı "cezalandırma" önlemleri “eşi benzeri görülmemiş ve iki ülke arasındaki normal diyaloğu baltalayan açık bir provokasyon” olarak nitelendirildi.

İngiliz hükümetinin aldığı tedbirlerin, “ikili ilişkileri kızıştıran, kabul edilemez ve yakışıksız eylemler” olduğunu ifade eden Rus Dışişleri Bakanlığı, "Londra, soruşturmayı tamamlamak ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ndekiler de dâhil uluslararası formatları uygulamak yerine Rusya ile cepheleşmeyi tercih etti" açıklamasını yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor