Uluslararası toplum Kuzey Kore-ABD liderleri görüşmesini memnuniyetle karşılıyor

2018-03-10 15:36:52

ABD Başkanı Donald Trump'ın, kalıcı bir şekilde Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması amacına ulaşmak için en geç mayıs sonuna kadar Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC, Kuzey Kore) Lideri Kim Jong-un ile görüşeceği kaydedildi. Çin, Kore Cumhuriyeti (KC, Güney Kore), Rusya, Almanya, İngiltere ve diğer ülkelerle Avrupa Birliği (AB), planlanan ABD ve Kuzey Kore liderleri görüşmesini memnuniyetle karşıladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, dün düzenlenen basın toplantısında, ABD ve Kuzey Kore'nin iki taraflı doğrudan diyaloga ilişkin verdiği olumlu mesajı takdirle karşıladıklarını ifade etti.

KC Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore ve ABD liderlerinin bir araya gelmesi durumunda Kore Yarımadası'na barışı getiren tarihi bir kilometre taşının oluşacağını dile getirerek, bu harika fırsata önem vereceklerini ve samimi, dikkatli, hızla durumu ilerleteceklerini duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, ABD ve Kuzey Kore liderlerinin görüşmesinin doğru yönde atılan bir adım olacağına dikkat çekti.

AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, Trump ve Kim Jong-un arasında planlanan görüşmenin kazançlara vesile olmasını arzuladıklarını belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kore Yarımadası'ndaki gerginliğin azaltılmasını umut ettiklerini sözlerine ekledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, ABD ve Kuzey Kore liderlerinin görüşme planını memnuniyetle karşıladıklarına işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor