Fransa ve Japonya'dan ABD'ye tepki

2018-03-10 15:09:15

Fransa Cumhurbaşkanlık Sarayı tarafından dün yayınlanan basın bildirisine göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesinde, Fransa'nın, ABD'nin ithal ettiği demir-çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik yüksek vergi kararına karşı büyük endişe duyduğunu belirtti.

Macron, ABD'nin bu kararının küresel ticaret kurallarına uyum sağlayan ABD müttefikleri için ticaret savaşını kışkırtma tehlikesi içerdiğine ve ilgili bütün ülkelerin ticaret savaşını kaybedeceklerine dikkat çekti. Macron, AB'nin küresel ticaret kurallarına uymayan önlemlere karşı açık ve sistematik bir tavırla cevap vereceğini kaydetti.

Japonya'daki bazı kabine üyeleri, ABD'nin söz konusu kararına esef ve endişe duyduklarını belirterek, Dünya Ticaret Örgütü çerçevesinde gerekli önlemleri alacaklarını duyurdular.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, dün yaptığı konuşmada, ABD'nin yüksek vergi kararının müttefik ilişkilerinde bulunan Japonya ve ABD arasındaki ekonomi işbirliğini ve dolayısıyla dünya ekonomisini olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Taro Kono, Japonya'nın bu kararın Japonya işletmelerine yönelik etkileriyle ilgili olarak detaylı araştırma yaptıktan sonran uygun önlemleri alacağını sözlerine ekledi. Öte yandan, Japonya'da yayın yapan Kyodo Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko, dünkü basın toplantısında ABD'nin ilgili kararından endişe duyduğunu, ABD'nin bu önleminin ABD ve Asya'daki demir-çelik piyasasına kaos getireceğini kaydetti.

Trump'ın ticari korumacı önlem niteliğindeki vergi kararı, ABD'de ve uluslararası toplumda büyük tepkiye yol açtı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor