BM'nin Afganistan'daki yardım ekibinin görev süresi uzatıldı

2018-03-09 19:15:23

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde dün BM'nin Afganistan'daki yardım misyonunun görev süresinin 17 Mart 2019'a kadar bir yıl daha uzatılmasına yönelik karar onaylandı.

Kararda, Afganistan'daki BM yardım misyonunun başlıca görevinin Afgan hükümetinin güvenlik, ülke yönetimi ve gelişmesi gibi konularda liderlik ve egemenlik haklarını elde etmesine yardım sağlamak olduğu bildirildi. Kararda ayrıca, yardım çalışmalarının Afganistan barış sürecine ve Afganistan seçimlerine destek sağlamak, uluslararası yardımları koordine etmek, bölgesel işbirliğine destek sağlamak, insan haklarını ilerletmek gibi alanları kapsadığı duyuruldu.

Kararda özellikle Afganistan'daki kadın haklarını güvence altına almak, kadın ve kız çocukların şiddet ya da kötü muameleye maruz kalmasını önlemek, kadınların karar alma ve liderlik haklarını ilerletmek için gerekli önlemlerin alınması çağrısı yapıldı.

Bölgede güvenlik ve ekonomik işbirliğine destek sağlamak, Kuşak ve Yol inisiyatifi dahil olmak üzere bölgesel bağlantılar, ticaret ve taşımacılık önlemlerinin hızlandırılması için alınan tedbirlere destek sağlanacağı alınan kararda yinelendi.

Mart 2002 yılında kurulan BM Afganistan yardım misyonu, Afganistan'ın yeniden yapılanması çalışmalarına yardımı arttırmayı amaçlıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor