Hamaney'den ABD ve Avrupa'ya cevap

2018-03-09 11:38:44 CRI

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD veya Ortadoğu dışındaki herhangi bir ülke ile İran'ın Ortadoğu'daki etkilerini görüşmeyeceklerini söyledi.


Ali Hamaney dün, ülkedeki dini temsilcilerle bir araya geldiği etkinlikte, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin, İran'ın Ortadoğu bölgesinde “yıkıcı politikalar uygulamasına” ilişkin suçlamalarını değerlendirdi.


Beyaz Saray'ın geçen yıl açıkladığı yeni İran stratejisinde, ABD'nin bundan böyle İran hükümetinin yarattığı istikrarsız etkilerin giderilmesine ve Ortadoğu'daki genişlemesinin sınırlandırılmasına ağırlık vereceği belirtilmişti.


Hamaney buna karşı olarak, dünyanın her yerinde kışkırtıcı ve yıkıcı uygulamalar yürüten ABD'nin, durmadan İran'ın Ortadoğu bölgesindeki etkisini sorguladığını belirtti.


Hamaney konuşmasında, Fransa hükümetinin İran tutumuna yönelik açıklamalarda da bulundu.


Fransa hükümeti daha önce birkaç kez, İran'ın Ortadoğu bölgesinde “yıkıcı” rol onyadığını ve “endişe verici” balistik füze programını durdurması gerektiğini açıklamıştı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian kısa bir süre önce İran'a yaptığı ziyaret sırasında da ülkesinin söz konusu endişelerini ifade etmişti.


Hamaney bu konuya ilişkin değerlendirmesinde ise, İran'ın Ortadoğu bölgesindeki etkisinin Avrupa ülkeleriyle hiç ilgisi olmadığını vurguladı.
    
  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor