AB'den ABD'nin vergi kararına tepki

2018-03-08 13:03:08 CRI

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından dün yapılan açıklamada, ABD'nin demir-çelik ve alüminyum ürünlerinden daha fazla vergi alma kararına karşı önlem amacıyla hazırlanan önergenin onaylandığı bildirildi.


AB Komisyonu'nun açıklamasına göre, söz konusu önerge AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ve AB Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström tarafından ortak olarak hazırlandı.


Açıklamada, eğer ABD ithal edilen demir-çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik vergileri artıracağını resmen açıklarsa, AB'nin ekonomik çıkarlarının da etkileneceği, bu nedenle AB'nin ABD'ye Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun olarak karşılık vereceği kaydedildi.

Malmström dün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin bu kararının AB'deki on milyonlarca çalışanı tehdit edeceğini ve AB'nin mutlaka harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

AB'nin, ABD'nin bu vergi artışı uygulaması kapsamında tutulmayacağını umduğunu işaret eden Malmström, “korumacılık doğru bir çözüm değil” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump geçen hafta yaptığı açıklamada, ithal edilen demir-çelik ürünlerinden yüzde 25, alüminyum ürünlerden de yüzde 10 daha fazla vergi almayı hedefleyen önlemlerin bu hafta çıkartılacağını belirtmişti.

Bu karar, hem ABD'nin ticari ortakları hem de ülke içinde yoğun tepkilere neden oldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor