Ukrayna “doğal gaz kriziyle” karşı karşıya

2018-03-03 16:51:32 CRI

Rusya'nın tahkim mahkemesinin sonucundan memnun kalmayarak 1 Mart'tan itibaren doğal gaz tedarikini kesmesiyle Ukrayna “doğal gaz krizi”ne girdi.

Ukrayna Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2 ila 6 Mart günlerinde, ülkedeki enerji santrallerinde doğal gaz yerine ağır yakıt kullanılması, girişimcilerin acil enerji tasarrufu modeline geçmesi ve okulların tatil edilmesi gibi tedbirler alınarak krize karşılık verileceği belirtildi.

Ukrayna Petrol ve Doğal Gaz Şirketi tarafından yapılan açıklamada, yeraltı depolarında “yeterli” doğal gazın muhafaza edildiği, fakat teknik sınırlamalar dolayısıyla “kısa zamanda yeterli doğal gazın çıkarılamayacağı” ifade edildi.

BBC'nin haberine göre, Ukrayna Petrol ve Doğal Gaz Şirketi, son gelişmeler üzerine acilen Polonyalı petrol ve doğal gaz şirketi PGNig ile 60 milyon metreküplük doğal gaz satın alımına dair sözleşmeye imza attı.

Sözleşme gereğince, Polonyalı şirket 2 Mart saat 6.00 itibarıyla Ukrayna'ya doğal gaz sağlamaya başlarken, tedarik işlemi mart ayının sonuna kadar sürecek.

PGNig'nin Kiev'in talebi doğrultusunda tedarik miktarını artırmaya ve işlem süresini uzatmaya hazır olduğu dile getiriliyor.

Ukrayna, 2014 yılında Rusya ile yaşanan doğal gaz anlaşmazlığı nedeniyle Stockholm Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne başvurmuştu. Mahkeme, Aralık 2017'de Rusya'nın Ukrayna'ya 2 milyar 600 milyon ABD Doları ödemesi kararını aldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor