Çin: ABD, “Soğuk Savaş” zihniyetini terk etmeli

2018-03-01 19:20:01

Çin: ABD, “Soğuk Savaş” zihniyetini terk etmeli

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'in stratejik hedeflerinin çok şeffaf olduğunu, Washington'un geride kalmış “Soğuk Savaş” zihniyetinden vazgeçmesini arzuladıklarını açıkladı.

Basına yansıyan haberlere göre, ABD Stratejik Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Hyten, Çin'in uzayda savaşma kabiliyetinin kendileri için “özel” bir tehdit oluşturduğunu iddia etti. ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel de Çin'in Ortadoğu'daki “askerî hırsları”nın her geçen gün arttığını savundu.

Başkent Beijing'de düzenlenen günlük basın toplantısında bu iddiaları yanıtlayan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, “Son dönemde ABD ordusunda sürekli 'Çin tehdidine' dair iddialar dillendiriliyor. ABD'nin dünyadaki en güçlü orduya sahip olarak ve dünya üzerinde en fazla askerî harcamayı yapan ülke olarak bu açıklamaları yapmasını tuhaf karşıladım. ABD'nin askerî harcamaları, kendisini takip eden altı ülkenin toplam harcamalarından daha fazla. Buna rağmen, sürekli olarak başka ülkelerden gelen tehditlerle karşılaştığını gündeme getiriyor. Kısa süre önce, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey yetkililerin Asya'da F-35 savaş uçakları gibi ileri silahların satışıyla uğraştığına dikkat çekmiştim. Şunu sormak gerekir: ABD'nin çeşit çeşit 'Çin tehdidi' algıları yaratmasının ardındaki asıl amaç nedir?” şeklinde konuştu.

Çin'in stratejik hedeflerinin çok şeffaf olduğuna dikkat çeken sözcü, Çin'in, halklara mutluluk getirmek, ulusun kalkınmasını sağlamak, küresel barış ve kalkınma gerçekleştirmek için çabaladığını vurguladı.

Çinli sözcü, ABD'nin geçmişte kalmış Soğuk Savaş zihniyetini terk ederek, dünyanın ve Çin'in gelişmesine tarafsız ve akılcı bir şekilde bakması çağrısında bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor