Afganistan: Ön koşullar olmadan Taliban'la uzlaşmayı başlatabiliriz

2018-03-01 11:35:29

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ön koşullar olmadan Taliban'la barış görüşmesini gerçekleştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Eşref Gani, dün başkent Kabil'de 2. Kabil Süreci konferansında söz konusu açıklamayı yaptı. Eşref Gani, barış ile uzlaşmanın hayata geçirilmesi için Afgan yönetiminin ateşkes, Taliban'ın siyasi parti olarak kabul edilmesi, güvenin kurulması, dürüst ve özgür seçimlerin düzenlenmesi gibi bir dizi seçeneği ortaya koyduğunu belirtti.

Taliban örgütündeki ılımlı kanatla gerçek ve uzun vadeli bir barış anlaşmasına varmaya çalıştıklarını dile getiren Eşref Gani, anayasa değişikliği, tutuklanan Taliban militanlarının serbest bırakılması, Taliban liderinin uluslararası yaptırım listesine alınmaması, Kabil ve diğer kentlerde Taliban ofislerinin kurulması gibi tedbirleri alabileceklerini ifade etti.

Eşref Gani, Taliban'da uluslararası ve diğer bölgelerdeki terör örgütleriyle ilişki kuran grupları kabul edemeyeceklerini ifade ederek, bu örgütlerin silahları bırakıp barış sürecine katılması çağrısında bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bir gün süren 2. Kabil Süreci konferansında Afganistan'ın barış görüşmesi sürecinin yeniden başlatılması ve terörle mücadele gibi temaslar ele alındı.

Afganistan Taliban Örgütü'nden 26 Şubat'ta yapılan açıklamada, örgütün ABD ile doğrudan diyalogu gerçekleştirmek ve barışçı bir biçimde uzun vadeli süren savaşı sona erdirmek istedikleri bildirildi. Daha önce Taliban, barış görüşmesinin ön koşulunun ülkeye konuşlanmış yabancı orduların Afganistan'dan çekilmesi olarak öne sürmüştü. Ancak son tahlilde Taliban'ın tutumu değişiyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor