İngiltere Brexit'ten sonra Avrupa Gümrük Birliği'ne katılacakları iddiaları yalanladı

2018-02-27 11:15:24

İngiltere Başbakanlık sözcüsü dün yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının (Brexit) ardından Avrupa Gümrük Birliği'ne katılacağı yönündeki iddiaları yalanladı.

Bu, İngiltere yönetiminin Avrupa Gümrük Birliği ve Avrupa ortak piyasasından ayrılmasıyla ilgili olarak daha önce verdiği “AB'den tamamen ayrılma” taahhüdünün değişmediği anlamına geliyor.

İngiltere Başbakanlık sözcüsü Çin resmi haber ajansı Xinhua'ya verdiği demeçte, İngiltere yönetiminin Brexit sürecinin tamamlanmasından sonra dünyadaki diğer ekonomik topluluklarla ticaret anlaşması imzalama özgürlüğüne kavuşmasını arzuladığını belirtti.

İngiltere'nin siyaset çevreleri ve kamuoyu İngiltere'nin Avrupa Gümrük Birliği'nden ayrılıp ayrılmaması gerektiği konusunda fikir ayrılığı içindeler. İngiltere'nin Avrupa Gümrük Birliği'nden ayrılmasını destekleyen taraflar İngiltere'nin Avrupa Gümrük Birliği'nde kalmasının İngiltere'nin üçüncü bir ülkenin gümrük vergilerine bağımsız karar veremeyeceği ve serbest ticaret görüşmeleri yapamayacağı anlamı taşıdığını savunuyor. Bu teze karşı çıkan taraflarsa İngiltere'nin Avrupa Gümrük Birliği'nden ayrılmasının İngiltere ile Avrupa ticareti önündeki engelleri arttıracağını ve İngiltere ekonomisinin bu durumdan olumsuz etkileneceğini savunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor