Kuzey Kore, ABD'nin yeni yaptırımlarını kınadı

2018-02-26 10:56:10 CRI

Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, dün yaptığı konuşmada, ABD'nin KDHC'ye yeni yaptırımlar uygulamasını kınayarak, ABD'nin bu hareketinin Kore Yarımadası'nda bir kez daha zıtlaşma ve savaşı ortaya getirmeyi amaçladığını belirtti.

Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı'nın haberine göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, son zamanlarda Kuzey Kore ve Güney Kore arasında diyalog ve işbirliği atmosferinin elde edildiğini açıkladı.

İki tarafın ortak çabalarıyla, Pyeongchang Kış Olimpiyatları başarıyla tamamlandığını dile getiren Kuzey Koreli sözcü, ABD'nin ise Kış Olimpiyat Oyunları'nın sona ermesinden önce Kuzey Kore'ye büyük çapta yaptırım uygulayarak, Kore Yarımadası'nda bir kez daha zıtlaşma ve savaşı kışkırtmayı amaçladığını belirtti.

Kuzey Kore'nin herhangi bir ablukayı savaş sebebi olarak gördüğüne işaret eden Kuzey Kore sözcüsü, ABD'nin Kuzey Kore'nin kuzey-güney ilişkilerinin iyileştirilmesi, yarımadadaki barış ve istikrarın korunması için gösterdiği içtenlik ve çabaları hiçe sayarak gerginlikleri kışkırtması halinde, Kuzey Kore'nin kendi yoluyla ABD'yi cezalandıracağını kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump, 23 Şubat'ta yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'ye tarihteki en ciddi yaptırımın uygulanacağını bildirdi.

Aynı gün, ABD Maliye Bakanlığı, Kuzey Kore' ye yönelik 56 hedefii kapsayan yaptırım listesini uygulanaca


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor