Güvenlik Konseyi'nde “iki devletli çözüme” destek

2018-02-21 15:52:38 CRI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dün düzenlenen açıkoturumda Filistin konusu başta olmak üzere Ortadoğu'daki son gelişmeler değerlendirildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikıkat Nkadenov, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail'in BM daimi temsilcisi Danny Danon gibi isimler dünkü toplantıya katılarak konuşmalar yaptı.

BM Genel Sekreteri Guterres, Filistin ve İsrail'in müzakere yoluyla “iki devletli çözüm” hedefine ulaşması çağrısında bulunarak Filistin-İsrail sorununda başka bir seçenek olmadığını vurguladı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) hitabında, İsrail-Filistin sorununun çözümü için çok taraflı bir mekanizma kurulması ve Filistin'in BM'de üye ülke olarak tanınması çağrısında bulundu. Abbas, Filistin'in siyasi müzakereyi hiçbir zaman reddetmediğini ifade etti.

Trump yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyarak yasa dışı bir karar aldığı değerlendirmesinde bulunan Abbas, Filistin'in başkenti olan Doğu Kudüs'ün üç semavi dine açık olduğunu ifade etti.

Çin'in BM daimi temsilcisi Ma Zhaoxu, dünkü oturumda söz alarak “iki devletli çözüm” paketinin Filistin sorununun çözümü için doğru yol olduğunu vurguladı.

Ma, uluslararası toplumun Filistin-İsrail barış görüşmelerine güvence sağlaması, Ortadoğu'da ciddi nüfuzu olan tarafların bu konuda yapıcı rol oynamaları gerektiğini belirtti.

Uluslararası toplumun, Filistin'deki mültecilere insani yardım sağlamaya devam etmesi çağrısında bulunan Ma Zhaoxu, bunun, Filistin ve İsrail'de siyaset, güvenlik ve insani durumun iyileştirilmesine yardımcı olacağına işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor