Bulgaristan ve Macaristan'dan Türkiye çağrısı

2018-02-20 16:07:19

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov dün ülkesini ziyaret eden Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir araya geldi.

İki lider görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptıkları açıklamada, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile ilişkilerini iyileştirerek, AB'nin sınır güvenliğini güvence altına alma çağrısı yaptı.

Orban ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, iki tarafın görüşmede Avrupa'nın geleceği, sınır güvenliği ve göçmen sorununu ele aldıklarını, bunlar arasından sınır güvenliği ve göçmen sorununun çözümü için AB ile Türkiye'nin ilişkilerini iyileştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Borisov ise açıklamasında, AB ile Türkiye arasında daha önce varılan ilgili anlaşmaların hayata geçirilmesi gerektiğini, bunun Bulgaristan dahil tüm AB ülkeleri için de yararlı olduğunu kaydetti. Borisov ayrıca, tarihi deneyimlerin AB'nin Türkiye ile olan ilişkilere kısa vadeden bakmaması gerektiğini gösterdiğini ifade etti.

Orban açıklamasında, AB'nin göçmen sorununu çözmeyi öngören yeni önerisinin en önemli noktasının kabul edilen mülteci sayısı kotası olduğuna işaret ederek, Macaristan'ın kendi çözüm taslağını ileri süreceğini, bu taslağın temelinin AB sınır güvenliğini güvence altına almak olacağını kaydetti.

Borisov ise açıklamasında, AB mülteci krizinin AB üye ülkeleri arasındaki ilişkilerin gerilmesine yol açtığına dikkat çekerek, dolayısıyla AB sınırlarının mutlak etkin şekilde korunması gerektiğini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor